kandydatów

Etat Radca prawny / Adwokat

Firma: J.S. Hamilton Poland Sp. z o.o. miejsce pracy: Gdynia

Jesteśmy największą w Polsce firmą świadczącą niezależne usługi w zakresie badań i ekspertyz jakościowych, dysponującą siecią akredytowanych laboratoriów analitycznych.

Dla naszych klientów z wielu branż oferujemy szeroki wachlarz wyspecjalizowanych analiz żywności, kosmetyków i produktów chemii gospodarczej, farmaceutyków, opakowań i artykułów przemysłowych, paliw ciekłych i stałych i wielu innych.

J.S. HAMILTON POLAND Sp. z o.o. posiada ponad 10 oddziałów w Polsce oraz na rynku zagranicznym. Łącznie zatrudnia ponad 900 osób.

Radca prawny / Adwokat
Miejsce pracy: Gdynia
Opis stanowiska:
  • Maintaining contract law quality by following and executing organizational standards
  • Gathering and verifying documentation in accordance with corporate legal and regulatory requirements
  • Identify legal and compliance risks
  • Review and analyses legal documents
  • Drafting legal documentation
  • Monitoring legal/regulatory-related databases
  • Relations with foreign bodies of the company and its subsidiaries and participation in the meetings of the company's supervisory board
  • Close cooperation with the Management and Supervisory Board
  • Involvement in the field of M&A
Wymagania:
  • Law Degree and Legally Qualified
  • Good written and spoken English
  • General legal background and knowledge of basic areas of law (corporate law, financial law and commercial law)
  • Analytical thinking and ability to resolve complex business issues (with focus on business and financial outcome)
  • Project management and ability to complete assignments in timely manner with highest standards
  • Interpersonal skills and ability to build and maintain relationships
  • Minimum of 5 year of legal experience in large multinational organizations or reputable international law firm is a plus
Oferujemy:
  • Possibility to develop your career in an international firm with the headquarter based in Gdynia (with large number of subsidiaries in CSE region – 6 countries)
  • Chance to work with rapidly growing business (Capital Group) owned and supported by private equity fund
  • Chance to build your network within an international environment
Prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm. ). Jednocześnie oświadczam, że zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.