kandydatów

Etat Operator służby kontroli ruchu statków

Firma: Urząd Morski w Gdyni miejsce pracy: Gdynia

Urząd Morski w Gdyni
Dyrektor poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:

Operator służby kontroli ruchu statków
Miejsce pracy: Gdynia
Ogłoszenie o naborze Nr 88514

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań

Czynniki szczególnie utrudniające wykonywanie zadań:
- nietypowe godziny pracy (równoważny system czasu pracy),
- krajowe wyjazdy służbowe,
- zagraniczne wyjazdy służbowe,
- pernamentna obsługa klientów zewnętrznych

Czynniki szkodliwe i warunki uciążliwe dla zdrowia:
- praca przy monitorze ekranowym (komputer) powyżej 4 godzin dziennie,
- promieniowanie: elektromagnetyczne niejonizujące- strefa bezpieczna
- praca nocna

Narzędzia i materiały pracy:
- komputer

Infrastruktura - bariery architektoniczne:
- winda
- brak podjazdu
- brak schodołazu
- toaleta niedostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych
- drzwi odpowiedniej szerokości
- brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych

Zakres zadań

  • zarządza ruchem statków zmierzających do portów Zatoki Gdańskiej zgodnie z postanowieniami prawidła 10 przepisów konwencji COLREG 1972 oraz Przepisów Służby Kontroli Ruchu Statków
  • prowadzi serwis informacji nautycznej, hydrologiczno-meteorologicznej, stanu zalodzenia dla obszarów objętych systemem monitorowania z uwzględnieniem dostępnych prognoz pogody, informacji ze stacji hydrometeorologicznych
  • koordynuje proces obsługi statku, w ramach serwisu organizacji ruchu statków zmierzających do portów Zatoki Gdańskiej, przy uwzględnieniu dostępności nabrzeża, jednostek pomocniczych, usług pilotowych
  • prowadzi całodobową łączność i nasłuch na międzynarodowych częstotliwościach radiowych przeznaczonych do alarmowania i bezpieczeństwa w systemie łączności GMDSS oraz utrzymuje stałą łączność operacyjną pomiędzy Centrum Bezpieczeństwa Morskiego a MRCK
  • współpracuje z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej, Morskim Oddziałem Straży Granicznej, Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej RP lub z innymi instytucjami opisanymi w „Planie udzielenia miejsca schronienia statkom potrzebującym pomocy” w przypadkach zaistnienia bądź wysokiego ryzyka wystąpienia zdarzeń związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa statków, ludzi, infrastruktury, środowiska morskiego
  • wypełnia zadania przypisane Regionalnemu Punktowi Kontaktowemu
  • zarządza informacjami z zakresu wykrytych lub potencjalnych zanieczyszczeń zgłaszanych za pośrednictwem europejskiego systemu wykrywania zanieczyszczeń CleanSeaNet, przez kapitanów statków, załogi lotów patrolowych
  • bierze udział w ćwiczeniach operacyjnych z zakresu ochrony żeglugi i portów, zwalczania zanieczyszczeń, skażeń chemicznych, współdziałania z okrętami MW

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe i dyplom na poziomie operacyjnym w dziale pokładowym albo wykształcenie wyższe i kurs odpowiedniej specjalności albo wykształcenie wyższe o specjalności inżynieria ruchu morskiego
doświadczenie zawodowe/staż pracy: doświadczenia zawodowego

  • komunikatywna znajomość języka angielskiego (A2 wg ESOKJ)
  • świadectwo przeszkolenia w zakresie wykorzystania radaru i ARPA na poziomie operacyjnym
  • świadectwo operatora GMDSS (GOC) lub świadectwo operatora stacji nadbrzeżnej
  • znajomość Nawigacyjnego Słownika Frazeologicznego IMO oraz Międzynarodowego Prawa Drogi Morskiej
  • znajomość przepisów krajowych i międzynarodowych dotyczących bezpieczeństwa i monitorowania ruchu morskiego w zakresie wykonywanych zadań
  • znajomość systemów monitorowania ruchu morskiego, ze szczególnym uwzględnieniem systemów: AIS, SAT-AIS, LRIT
  • podstawowa znajomość Regulaminu Radiokomunikacyjnego w zakresie łączności morskiej
  • bardzo dobra obsługa komputera, diagnozowanie napotykanych nieprawidłowości w działaniu systemów i aplikacji
  • umiejętność pracy w zespole i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz skuteczna komunikacja
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • kurs Operatora VTS oraz obsługi ECDIS, SWIBŻ
  • posiadanie certyfikatów PFSO lub SSO lub CSO
  • dyplom na poziomie zarządzania w dziale pokładowym
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego (B2 wg ESOKJ)
  • znajomość przepisów Służby VTS, przepisów portowych oraz dotyczących ochrony środowiska morskiego w zakresie wykonywanych zadań
  • znajomość działania i obsługi systemów i aplikacji: ECDIS, baza danych VTS, morskie systemy wymiany informacji
  • znajomość logistyki w zakresie obrotu portowego oraz składania formalności sprawozdawczych